Plážová hádzaná na Slovensku

     Podnet na zorganizovanie prvého turnaja v plážovej hádzanej u nás dali organizátori turnaja v Holandskom Haarleme. Odtiaľ túto mladú a dynamickú hru priniesol bývalý hráč prešovského Tatrana a hádzanársky reprezentant Československa, ktorý na Olympijských hrách v Mníchove v roku 1972 získal pre nás historickú striebornú medailu Vincent Lafko.

     O Prešove je všeobecne známe a to aj za hranicami našej krajiny, že hádzaná v tomto meste patrí medzi športy číslo jeden. Svedčia o tom viaceré majstrovské tituly bývalého Československa a neskôr i samostatného Slovenska od najmladších vekových kategórií až po seniorov. Nie je preto prekvapujúce, že plážová hádzaná sa zrodila práve v tejto „bašte slovenskej hádzanej.“ O úspechu a obľube Memoriálu Jána Motýľa, svedčí stála početná divácka kulisa. Aj keď medzi zúčastnenými hráčmi figurujú najmä prešovskí odchovanci, hrali tu aj naše národné mužstvá, zastúpenie mali maďarské i poľské hviezdy plážovej hádzanej.

     Olympijský klub regiónu Prešov sa spoločne s Investičnou a rozvojovou bankou a. s., pobočka Prešov podujal zorganizovať turnaj v plážovej hádzanej. Dni 12. a 13. august 1995 sa do análov slovenskej plážovej hádzanej zapísali ako dni, v ktorých sa uskutočnil prvý turnaj v tomto športe na Slovensku. Turnaj od svojho založenia až do roku 2004 niesol názov „Memoriál Jána Motýľa“, bývalého špičkového hádzanára, ktorý v roku 1994 tragicky zahynul. Od roku 1999 sa prešovský turnaj v plážovej hádzanej hral viackrát pod hlavičkou oficiálnych Majstrovstiev Slovenska v plážovej hádzanej. Tento rok bude už devätnástym v poradí. Plážové ihrisko v areáli kúpalísk na Sídlisku III. v Prešove bolo priekopníkom na plážovú hádzanú v strednej Európe.

     Dušou doterajších 18. ročníkov bola legenda prešovskej hádzanej Vincent Lafko v spolupráci s Jánom Slančom. Organizátorskými nestormi sú Ivan Jurič, Viliam Šofranko, Štefan Tarkovič, Štefan Rafailovič, Jozef Dorčák, Štefan Tomašík, Marián Uliáš, Pavel Urban, Marián Gruca, pridal sa aj Jozef Mikula, no pomáhajú aj mnohí ďalší, najmä sponzorsky.

     Sme veľmi radi, že úroveň tohto turnaja má stabilne vysokú úroveň. V budúcnosti by sme chceli prilákať do Prešova aj ďalšie popredné extraligové mužstvá a spopularizovať tento mimoriadne atraktívny šport po celom Slovensku.