5.ročník memoriálu Vincenta Lafka a 24. ročník 3b plážovej hádzanej.

Majstrovstvá republiky v kategórii  -muži pre rok 2018

Hádzanári Tatrana Prešov šampiónmi v plážovej hádzanej

Prešov. V areáli letného kúpaliska Sun Park na Sídlisku III sa uskutočnil 24. ročník turnaja 3b plážová hádzaná, piaty Memoriál Vincenta Lafka a majstrovstvá Slovenska v plážovej hádzanej. Na obľúbenom podujatí dominovali hádzanári Tatrana Prešov, účastníci Ligy majstrov - tešili sa už z ôsmeho prvenstva. Tak, ako vlani, slovenským hádzanárskym šampiónom patrila i strieborná priečka. Tatran hral aj s novými posilami - Martinom Stráňovským a Francúzom Titouanom Afanouom Gatinem. Šéf organizačného štábu turnaja Pavol Derfényi poďakoval všetkým za účasť, dobrú hru, zábavu a krásnu spomienku na zakladateľa turnaja v plážovej hádzanej a jeho organizátora Vincenta Lafka.

"Hralo sa mi dobre, plážovú hádzanú mám rád, osem rokov som ju hral profesionálne," zvýraznil najlepší brankár turnaja Igor Čupryna. "S Ukrajinou som bol na majstrovstvách sveta druhý a Európy tretí, pre mňa je to dobrý začiatok prípravy na novú sezónu. Prešovský turnaj bol dobre zorganizovaný, prvenstvo však oslavovať nebudeme, lebo hneď v pondelok nás čaká náročný tréning. Každý úspech dáva dobrú náladu do ďalšej práce. Ľudia nás povzbudzovali, hrali sme pre nich."  

"Hral som po dlhom zranení, trochu som sa rozohral," poznamenal Ľuboš Šárpataky z víťazného tímu. "Som rád, že sme vyhrali. Na piesku sa hrá ťažšie, ihrisko je však menšie a tak sa až toľko nenabeháme ako v riadnej hádzanej. Je to i zábava a spestrenie na začiatku náročnej prípravy."             

 

Finále: Tatran Prešov I. - Tatran Prešov II. 2:1 (16:22, 18:17, 8:6), o 3. miesto: Fast Fox - Kék Cápák (oba tímy z Maďarska) 2:1 (18:16, 9:14, 5:4), semifinále: Tatran Prešov I. - Kék Cápak 2:0 (14:4, 17:7), Tatran Prešov II. - Fast fox 2:0 (18:12, 21:12), 5. Akumat Prešov, 6. Tatran Prešov dorastenci. 

 

Zostavy najlepších družstiev: 1. Tatran Prešov I.: Čupryna - Babič, Butorac, Ľ. Šárpataky, L. Urban, Lapajne, M. Kríž, Rábek, 2. Tatran Prešov II.: Cvitkovič - D. Krok, M. Stráňovský, M. Šárpataky, Vučko, Kasal, Carapkin, T. A. Gatine, 3. Fast Fox: Kovács, Danku, Gelley, Subicz, Polgár, Nyikos, Csanádi, Fekete.  

Najlepším brankárom turnaja sa stal Igor Čupryna, najlepším hráčom Miloš Šárpataky (obaja Tatran Prešov). Cenu pre najtechnickejšieho hráča si prevzal Sándor Danku (Fast Fox). Cenu Olympijského klubu Prešov dostal Oliver Rábek, Cenu Klubu fair play SOV za rozvoj plážovej hádzanej si prevzal majiteľ spoločnosti 3b Ľubomír Bizub.

Slovenský Zväz Hádzanej

V Prešove triumf druhého tímu Tatrana

 

Hádzanári Tatrana Prešov opäť triumfovali aj na piesku

 

  

Hádzanári Tatrana Prešov triumfovali siedmykrát na piesku
 
Prešov. Na 23. ročníku turnaja 3b plážová hádzaná a štvrtom Memoriáli Vincenta Lafka triumfovali hádzanári Tatrana Prešov. Obľúbené podujatie, ktoré na letnom kúpalisku na Sídlisku III pripravilo občianske združenie Plážová hádzaná 1995 Prešov, prinieslo siedmy triumf hádzanárov Tatrana Prešov, piaty v rade. Záštitu nad turnajom, ktorým sa vzdal aj hold jeho zakladateľovi a organizátorovi 18 ročníkov Vincentovi Lafkovi, mal Klub fair play Slovenského olympijského výboru. Aktéri i organizátori si minútou ticha uctili pamiatku Petra Jalča, ktorý nedávno opustil tento svet. Na plážovej hádzanej pôsobil ako hráč, rozhodca i organizátor.   
 
Finále turnaja, do ktorého sa prebojovali oba tímy extraligového Tatrana Prešov, prinieslo skvelú plážovú hádzanú so  zaujímavým a dramatickým priebehom. Nakoniec sa z prvenstva po tesných polčasových rezultátoch tešilo družstvo Tatran Prešov 2 pod vedením Vadima Bražnyka. Ku kvalitnej úrovni tradičného podujatia prispeli aj oba maďarské tímy. 
 
"Hralo sa veľmi dobre, oba naše tímy postúpili do finále," poznamenal najlepší hráč turnaja Dominik Krok. "Vyhral náš druhý tím, víťazný pohár ostáva v mužstve. Turnaj sa vydaril, plážovú hádzanú mám veľmi rád. Robil som to, čo viem a z toho, že ma organizátori ocenili, mám radosť."
 
Finále: Tatran Prešov 2 - Tatran Prešov 1 2:0 (24:22, 17:16), o 3. miesto: Unitrade - KÉK Cápák 2:1 (20:15, 9:11, 4:0), semifinále: KÉK Cápák - Tatran Prešov 2 0:2 (7:11, 9:11), Tatran Prešov 1 - Unitrade 2:0 (15:13, 16:10).
 
Poradie: 1. Tatran Prešov 2 (Cvitkovič - Ľ. Šarpataky, M. Šarpataky, Peskov, Jankovič, Butorac, Carapkin), 2. Tatran Prešov 1 (Čupryna - Hrstka, D. Krok, L. Urban, Pekár, Číp, Vučko, Kasal), 3. Unitrade, 4. KÉK Cápák (obaja Maďarsko), 5. starší dorastenci Tatran Prešov, 6. Nepotrební Prešov, 7. FŠ PU Prešov, 8. Amerika Prešov.  
 

Cenu pre najlepšieho brankára turnaja si prevzal Igor Čupryna, pre najlepšieho hráča Dominik Krok (obaja Tatran Prešov). Cenu určenú pre najtechnickejšieho hráča dostal Patrik Nagy (KÉK Cápák). Cenu Klubu fair play Slovenského olympijského výboru si z rúk jeho člena a predsedu organizačného výboru turnaja Pavla Derfényiho prevzala prešovská hádzanárska legenda a dlhoročný rozhodca plážovej hádzanej Milan Foľta. Organizátori k 85. narodeninám blahoželali Jozefovi Chalupovi, športovému nezmarovi, ktorý je od prvého ročníka turnaja v plážovej hádzanej členom organizačného štábu.     

Víkend na piesku

Uplynulý víkend sa niesol v znamení plážovej hádzanej. Na letnom kúpalisku na Sídlisku III sa pod záštitou primátorky Andrey Turčanovej uskutočnil 22. ročník medzinárodného turnaja v tomto mimoriadne obľúbenom (prešovskom) športe. Tohtoročné podujatie bolo zároveň 3. ročníkom memoriálu Vincenta Lafka.

Prešovské kúpalisko praskalo cez víkend vo švíkoch. Hádzanári jedenástich mužstiev si zmerali svoje športové sily v rámci 22. ročníka "plážovky", ako sa zvykol tento turnaj počas dlhoročnej tradície v Prešove nazývať. "Tento príťažlivý turnaj uzrel v Prešove svetlo sveta v roku 1995," vysvetlil jeden z organizátorov, bývalý prezident Slovenského zväzu hádzanej, Pavol Derfényi. Podľa jeho slov je plážová hádzaná dynamickým športom, prináša mnoho krásnych a vzrušujúcich momentov i poriadnu dávku adrenalínu, a navyše, metropola Šariša je baštou hádzanej, možno budúcej olympijskej disciplíny, rýchlo si získala priazeň hráčov aj divákov. "Turnaj je vždy prehliadkou hádzanárskych generácii, má výbornú atmosféru a prináša pekný šport s pravou atmosférou," doplnil P. Derfényi.

Inak tomu nebolo ani tento rok, okrem stálych družstiev bol vzácnosťou tohto ročníka účasť juniorskej reprezentácie Slovenska, ktorá o týždeň bude hájiť športové farby našej republiky na Majstrovstvách Európy. Turnaj bol zároveň aj tento rok Memoriálom Vincenta Lafka. "Vilo Lafko, skvelý chlap, hádzanár, tréner, vysokoškolský pedagóg, nositeľ striebornej medaily z Olympiády 1972 z Mníchova, bol zakladateľom turnaja v roku 1995 a jeho skvelým propagátorom, a tak aj jeho zásluhou sa turnaje v tomto športe stali aj Majstrovstvami republiky," spomína Derfényi ako kolega a zároveň dlhoročný Lafkov priateľ.

Turnaj slávnostne otvorila primátorka Prešova Andrea Turčanová, ktorá zároveň vzdala česť tejto hádzanárskej legende i jeho športovému odkazu dresom s pamätným číslom "5", ktoré patrilo V. Lafkovi.

Podujatie sa nieslo v priateľskej atmosfére a bolo zavŕšené slávnostným vyhodnotením. Pri vyhlasovaní výsledkov nechýbali fanúšikovia i zástupcovia organizátorov, prvé miesto si odnášalo A družstvo TATRAN Prešov, 2. miesto obsadila juniorská slovenská reprezentácia, bronzová priečka patrí B družstvu prešovského Tatrana a štvrté miesto si odniesli hádzanári z družstva Fakulty športu PU.

 

21. TURNAJ V PLÁŽOVEJ HÁDZANEJ

                                               2. ROČNÍK MEMORIÁLU

                                                     VINCENTA LAFKA

Prinášame rozhovor  s predsedom Občianského združenia a bývalým prezidentom Slovenského zväzu hádzanej

 

 

Prestížny Memoriál Vincenta Lafku,  už klope na dvere. Ako sú organizátori pripravení?

Prípravy finišujú. 4. a 5. júla čaká priaznivcov hádzanej v areáli letného kúpaliska na Sídlisku III v Prešove  nádielka kvalitných zápasov na piesku, veľa zábavy a športového napätia. Začíname v sobotu o 9.00, zaujímavý zápasový  program je pripravený  až do večera. Finálový duel  o oficiálneho  šampióna sme naplánovali v nedeľu na 13.00.

Je pravdou že od marca sme pozorne sledovali

 

Čím prilákate divákov na tohtoročný turnaj?

Podujatie má dlhoročnú tradíciu, fanúšikovia sa tu radi vracajú a stále pribúdajú noví. Veď kto by nechcel vidieť v akcii hráčov súčasnej slovenskej  špičky? Sám mám veľmi rád  aj   duely starších hádzanárov.  Legendy minulých desaťročí zo svojho fortieľu veľa nestratili a dokážu stále zabávať jedinečnými technickými kúskami a prehľadom. Už tradičným účastníkom turnaj sú družstvá z Maďarska.

 

 

Plážová hádzaná získava stále viac na popularite. Aké boli jej začiatky?

Pre Slovensko ju objavil Vilo Lafko. Bližšie sa s ňou zoznámil počas metodického pobytu v Holandsku. Ako bývalý skvelý hádzanár hneď pochopil veľký potenciál hádzanej v atraktívnom prostredí plážových ihrísk vedľa vodných plôch pre vrcholových športovcov, aj pre zábavu. Okamžite tento nápad priniesol do Prešova. Takmer sa nechce veriť, že plážový turnaj oslavuje už dvadsiate prvé  výročie.

 

Pán Lafko sa okrúhlej turnajovej dvadsiatky nedožil. Ešte stále pociťujete smútok za jeho náhlym odchodom?

Vilo stále ostane v mysliach ľudí z hádzanárskej partie, ktorá  túto športovú slávnosť organizuje. A nielen v nich. Mnohým chýba nám jeho priateľstvo, optimizmus, humor a životný nadhľad. Robil slovenskej hádzanej dobré meno najprv ako hráč európskeho formátu, neskôr ako tréner, pedagóg a organizátor. Na takých ľudí sa nezabúda.

 

Kto je organizátorom turnaja

 

Turnaj v roku 1995 s blízkym okruhom priateľov ako  predseda Olympijského Klubu v Prešove založil a až do svojej nečakanej smrti v roku 2012 organizoval. V roku 2013 vzniklo občianske zduženie Plážová hádzaná 1995. ktoré pokračuje v organizovaní turnaja. Organizačný tím tvoria Pavel Urban, Marian Uliaš, Jozef Dorčák,  Viliam Lafko ml. Štefan Rafailovič,Štefan Tarkovič, Ivan Jurič, Jozef Mikula, Štefan Tomašik, Viliam Šofranko,  Marian Gruca a Pavol Derfényi.

Do OV patria ešteJozef Chalupa, Ján Jacoš, a Martin Belej.

Priatelia, spoluorganizátori a spolupracovníci Vincenta Lafka rozhodli, že od dvadsiatého ročníka bude turnajjeho memoriálom.

Veríme že počasie nám bude priať a všetci zažijeme dobrú športovú a priateľskú atmosféru v areáli letného kúpaliska na Sídlisku III.

Fotogaléria: Napísali o nás

/album/fotogaleria-napisali-o-nas/clanok-jpg/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/scan0009-jpg5/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/scan0010-jpg5/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/scan0011-jpg4/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/scan0012-jpg4/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/scan0013-jpg2/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/scan0014-jpg2/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/scan0015-jpg2/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/dsc-0034-jpg/ /album/fotogaleria-napisali-o-nas/dsc-0037-jpg/